Kalite Garantisi

Hazır betonu ihtiyacınıza uygun olarak sipariş vermeniz ve teslim alırken gerekli kontrolleri yapmanız zorunludur, size kalitesini ölçme imkanı verir, ancak yeterli değildir zira size kaliteyi garanti etmez. Kalitesizlik riskini en alt düzeye indirmek, muhtemel sorunlardan kurtulmak için işin başında DOĞRU hazır betoncuyu seçmekte yarar vardır.
 
Herhangi Bir Ürünün, Üretim Kalitesini Belirleyen Ana Unsurlar Şunlardır :
 
* Malzemelerin, hammaddelerin kalitesi, ekipman ve makine teçhizatın kalitesi,
* İNSAN kalitesi. (bilgi, beceri, motivasyon, yönetim... ) 
 
Bu nedenle, hazır beton alınacak firmayı seçmeden önce aday firmaların ziyaret edilerek, TSE standartlarına uygunluk, imalata yeterlilik, A tipi laboratuvar ve ekipmanının olup olmadığı, tesis üretimindeki standart sapma  ve tesiste çalışan personelin belirli eğitimlerden geçip geçmediği,sertifikalarının var olup olmadığı sorulmalıdır. Türkiye Hazır Beton Birliği'ne üye olup olmadığı ve tesisin THBB' nin Kalite Güvence Sistem kontrolü altında bulunup bulunmadığı öğrenilmelidir.
 
Bunlarla birlikte hazır beton üreten tesislerin
 
* Santral malzemeleri,
* Laboratuvar - teknik birikim,
* Üretim - taşıma - pompalama kapasitesi,
* Referanslar,
* Fiyat ve ödeme koşulları vb. konular açısından incelenmesinde yarar vardır.
 
Üretim, taşıma, pompalama miktarları, laboratuvar imkanları, hammadde konusunda tetkiklerin yapılmış olması, raporların varlıkları, geçerlilik süreleri firma seçimi sırasında gözönünde bulundurulmalıdır.
 
Kalite garantisi ve istikrarı açısından hazır beton firmasının çağdaş bir kalite güvence sistemine sahip olması (ISO 9001 veya 9002, Türkiye Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi Belgesi, TSE Belgesi...) bir tercih nedeni olmalıdır. Bunlarla birlikte ürünlerin istatistik yöntemlerle izleniyor olması, mukavemeti raporlama imkanları önemlidir.